Wyszukaj na naszej stronie:

Zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń umożliwiąjących komunikację elektroniczną

ZASADY


bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną (np. komputer, laptop, tablet smartfon, telewizor, SwitchWatch)
w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Soli

Każdy uczeń i jego rodzic (opiekun prawny) pragnący skorzystać
z wybranych usług sieci internet na potrzeby zdalnej edukacji ze szkołą, zobowiązany jest do zapoznania się
i przestrzegania wszystkich punktów poniższego regulaminu
.

1. Za zorganizowanie bezpiecznego stanowiska z urządzeniem umożliwiającym komunikację elektroniczną w domu, odpowiada rodzic dziecka.
2. Rodzice uczniów są zobowiązani do zapewnienia swoim dzieciom dostępu do jak największej ilości źródeł wiedzy oraz do bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z nich. Jedno dziecko nie powinno pracować w sieci więcej niż 100 minut. Po tym czasie musi być co najmniej 15 minutowa przerwa, podczas której dziecko powinno wykonać ćwiczenia gimnastyczne przesłane przez nauczyciela wf. (ćwiczenia ogólnorozwojowe). Jednocześnie w ciągu dnia jeden uczeń nie powinien spędzać przy komputerze lub innym urządzeniu umożliwiającym komunikację elektroniczną więcej niż 6 godzin zegarowych.
3. Uczniowie mogą korzystać z rozległych zasobów sieciowych w internecie oraz
z innych źródeł wiedzy, jak np. programy telewizyjne, wyłącznie za zgodą rodziców (opiekunów prawnych).
4. Z jednego urządzenia podczas zdalnej komunikacji może korzystać tylko jedno dziecko. Rodzice więcej niż jednego ucznia są zobowiązani do równomiernego dostępu swoich dzieci do urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną.
5. Uczeń korzystający z sieci internet jest zobowiązany do przestrzegania wszelkich praw autorskich w stosunku do materiałów zamieszczonych w sieci, w taki sposób, aby był zgodny z prawem oraz powszechnie przyjętymi zasadami (technicznymi, społecznymi i moralnymi).
6. Podczas zdalnej edukacji zabronione jest pobieranie i otwieranie plików mogących wywoływać u innych użytkowników zgorszenie i niesmak, a także treści niemoralnych i nieetycznych prawnie zakazanych, zwłaszcza tych związanych
z danymi wrażliwymi (dane osobowe, informacje o zdrowiu osób innych itp).
7. W przypadku niezgodnego z regulaminem korzystania z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną oraz inne, np. przypadki prób włamań lub prób nieautoryzowanego dostępu do serwerów, będą skutkowały natychmiastowym przeniesieniem na rodzica ucznia odpowiedzialności za poniesione szkody.
8. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za treść informacji udostępnianych przez ucznia w sieci Internet, zwłaszcza za łamanie praw autorskich. Odpowiedzialność ta bezpośrednio spada na rodzica (opiekuna prawnego dziecka).
9. Każdy uczeń jest zobowiązany do przestrzegania zasad prawidłowego użytkowania sprzętu, zgodnego z instrukcją jego obsługi. Wszelkie wątpliwości, co do korzystania z urządzenia umożliwiającego komunikację elektroniczną uczeń omawia z rodzicem lub nauczycielem informatyki w czasie jego pracy za pomocą skype live:.cid.f2363253453e1182
10. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu urządzenia umożliwiającego komunikację elektroniczną, uczeń jest zobowiązany do niezwłocznego informowania rodzica lub nauczyciela o wszelkich awariach, nieprawidłowościach pracy lub brakach.
11. W przypadku konieczności skorzystania z drukarek, skanera, stacji dysków oraz przenośnego dysku twardego, pendriva (flasha), uczeń jest zobowiązany do uzgodnienia i ustalenia tych działań z rodzicem oraz nauczycielem prowadzącym dane zajęcia zdalne.
12. Uczniowie są zobowiązani do terminowego odesłania wyników swoich prac na podany przez nauczyciela prowadzącego adres mejlowy lub za pośrednictwem komunikatora.
13. Dane ucznia, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, za zgodą jego rodziców (opiekunów prawnych), będą wykorzystywane do celów ewidencyjnych wyłącznie na potrzeby szkoły do której uczęszcza.
14. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za nieodpowiedzialne i niezgodne
z niniejszym regulaminem szkody wyrządzone przez ucznia osobom trzecim oraz skutki spowodowane nagłym wyłączeniem się urządzenia umożliwiającego komunikację elektroniczną.









__________________________________________________________________________________

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Przydatna literatura:
https://akademia.nask.pl/pliki/1-jak-zapewnic-uczniom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-nauczycieli.pdf