Wyszukaj na naszej stronie:

Konkurs historyczny


XIV Ogólnopolski Konkurs Historyczny na Apel Poległych
,,Naród, który nie pamięta swojej historii
nie wart jest przeżycia”
Jan Paweł II








Temat : ,,Apel Poległych ku czci Duchownych, którzy oddali życie w obronie wolności
i niepodległości Ojczyzny”




Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Organizator konkursu: Stowarzyszenie Dzieci Serc www.dzieciserc.pl

XIV Konkurs na Apel Poległych jest hołdem złożonym Wielkim Polakom, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny lub poza jej granicami, walcząc w obronie słusznej sprawy. Wartość narodu mierzy się m.in. pamięcią o bohaterskich czynach przodków.
Celem Konkursu jest kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia przez upowszechnianie wiedzy o historii Narodu Polskiego na przestrzeni dziejów oraz odnajdywanie ludzi, którzy w imię miłości oddali życie za innych, może mieszkali blisko nas, a obecnie pamięć o nich ulega zapomnieniu.

RADA KONKURSU

Ustanawia regulamin konkursu, powołuje Jury ( w skład, którego mogą wchodzić członkowie Rady, a także ustala regulamin jego pracy).
Członkowie Rady:
dr Przemysław Dyrlaga – nauczyciel historii w SP w Wieprzu
ks. Krzysztof Ciurla – wolontariusz Stowarzyszenia Dzieci Serc
mgr Agnieszka Feder – wolontariusz Stowarzyszenia Dzieci Serc – Sekretarz Rady
mgr Jadwiga Klimonda – prezes SDS

Partnerzy i współorganizatorzy przedsięwzięcia:

  1. Starostwo Powiatowe Żywiec
  2. Urząd Gminy Radziechowy – Wieprz
  3. Rada Gminy Radziechowy – Wieprz
  4. PTG Sokół z Gminy Czernichów



REGULAMIN KONKURSU

&1

Temat : ,,Apel Poległych ku czci Duchownych, którzy oddali życie w obronie wolności
i niepodległości Ojczyzny”
odczytany na Zaduszkach Narodowych w Gminie Radziechowy – Wieprz
dnia 10 października 2020 r.”
&2
Adresat: Konkurs kierowany jest do młodzieży szkół podstawowych i średnich

&3
Termin: Prace należy nadsyłać do 29 kwietnia 2020 r. rocznica ,,Cudu w Dachau” z 1945 r. (decyduje data stempla pocztowego), pod adresem: Dzieci Serc ul. Abramska 2 34 – 381 Radziechowy z dopiskiem ,,Apel Poległych” konkurs. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 18 maja 2020 r. w 100 rocznicę urodzin św. JP II po czym niezwłocznie nastąpi publiczne ogłoszenie wyników i 5 czerwca uroczyste wręczenie nagród. Treść wyłonionego w Konkursie ,,Apelu Poległych” zostanie odczytana w dniu 10 października 2020 r. podczas Zaduszek Narodowych w Radziechowach, na górze Matysce.
&4
Zasady przygotowania pracy:
    1. Praca może być przygotowana przez uczniów indywidualnie lub grupowo (do 2 osób włącznie), pod opieką nauczyciela lub innej dorosłej osoby, jak również bez takiej opieki; przy wsparciu szkół, drużyn harcerskich, klubów, domów kultury, świetlic, parafii i innych instytucji pracujących z młodzieżą, a także rodziny.
    2. Prace należy przesłać w dwóch egzemplarzach, podpisanych w sposób jednoznacznie identyfikujący auto­ra/autorów oraz jego/ich dane adresowe: szkoła, klasa.
    3. Do pracy powinna być trwale dołączona czytelnie i dokładnie wypełniona METRYCZKA PRACY, której formularz podany jest w załączniku.
    4. Nadesłane prace nie mogą być wcześniej nagrodzone w innych konkursach.

&5
Nagrody
  1. Jury przyzna uczniom nagrody i wyróżnienia (rzeczowe lub książkowe) indywidualne oraz zespołowe, a nauczycielom nagrody i wyróżnienia (rzeczowe, książkowe lub honorowe – dyplomy).
  2. Zwycięzca konkursu wraz z opiekunem zostanie zaproszony na Zaduszki Narodowe do Radziechów, podczas których będzie odczytany wyłoniony w Konkursie Apel Poległych.
  3. Decyzja Jury, co do podziału i formy nagród będzie nieodwołalna (nie podlega weryfikacji lub zaskarżeniu) i zostanie przedstawiona w formie publicznie ogłoszonego komunikatu.



&6

Przeznaczenie prac:
  • Nadesłane prace nie będą zwracane autorom; po ocenie przez Jury, zostaną skatalogowane i zarchiwizowane w Stowarzyszeniu Dzieci Serc - gdzie stworzą odrębną kolekcję. Prace mogą być udostępniane wszystkim zaintereso­wanym na powszechnie obowiązujących zasadach archiwalnych.
  • Prace, ich fragmenty lub streszczenia mogą być publikowane, przedstawiane lub wymieniane przez Organizatorów w specjalnej publikacji, ewentualnie w czasopismach ogólnokrajowych i lokalnych oraz w internecie, radiu, telewizji. We wszystkich przypadkach autorzy zachowują swoje prawa, również prawo do samodzielnej publikacji pracy

&7
Kryteria oceny Apelu Poległych:

  • W ramach konkursu uczniowie przygotowują w formie pisemnej krótką, nie dłuższą niż dwie strony formatu A4, pracę pisemną - apel poległych – na podany temat.
  • Ocenie będzie podlegać w systemie punktowym (w sumie można zdobyć 40 pkt.):
    1. zgodność pracy z tematem (0-5 pkt.; każdy błąd rzeczowy powoduje odjęcie
      1 pkt., 4 błędy i więcej – 0 pkt.);
    2. logika wywodu i spójność wypowiedzi (0-5 pkt.);
    3. kompozycja (0-5 pkt.);
    4. słownictwo i trafne użycie stylistycznych środków perswazji (5 pkt.)
    5. styl (0-5 pkt.; za każdy błąd odejmujemy 0,5 pkt.);
    6. poprawność językowo-gramatyczna (0-5 pkt.; za każdy błąd odejmujemy 0,5 pkt.);
    7. ortografia i interpunkcja, przenoszenie wyrazów (0-2 pkt.; gdy 1-3 błędów – za każdy odejmuje się – 0,5 pkt, 4 błędy i więcej – 0 pkt.);
    8. samodzielność i szczególne właściwości pracy – oryginalność, śmiałość ujęcia, itp. (0-5 pkt.);
    9. estetyka pracy (0-3 pkt.).
Uwagi:
Przystępując do Konkursu spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie o sens tej pracy, przed jej rozpoczęciem, a także po jej zakończeniu. Odpowiedź może będzie ważniejsza niż nagroda, którą możesz otrzymać.

By uniknąć błędów w pisaniu pracy najpierw należy zapoznać się, w jaki sposób pisze się treść Apelu Poległych.
Jeśli niewyraźnie wypełnisz metryczkę pracy, nie podasz właściwego adresu — może okazać się, że nie dostaniesz zawiadomienia o nagrodzie lub dostaniesz dyplom z błędem w nazwisku. Tel. Kontaktowy: 501 355 794




METRYCZKA PRACY

Może być kopiowana lub przepisywana w formacie A4;. Prosimy wypełniać czytelnie dużymi drukowanymi literami i załączyć do treści konkursu jako strona I


Tytuł konkursu:

Imię i nazwisko/nazwiska, numer klasy oraz wiek autora/autorów w wypadku prac zespołowych — podkreślić nazwisko osoby reprezentującej grupę w kontaktach z organizatorami konkursu Wymagane

Dokładny adres domowy autora/autorów z kodem i nazwą województwa Nie wymagane


Telefon autora/autorów z numerem kierunkowym, telefon komórkowy oraz e-mail Nie wymagane


Pełna nazwa (z imieniem patrona) i dokładny adres szkoły lub innej instytucji, która sprawowała opiekę; w wypadku
Zespołu Szkół — szczegółowa nazwa lub rodzaj szkoły autora Wymagane



Telefon szkoły (z numerem kierunkowym) i e-mail Wymagane


Imię i nazwisko opiekuna pracy (jeśli był), jego funkcja wobec autora (np. nauczyciel historii, drużynowy, ojciec/matka itp.) Wymagane

Adres i telefon opiekuna pracy ( komórka) oraz e-mail Wymagane


Na czym polegała opieka Wymagane




Polityka prywatności konkursu:
    Organizatorzy informują, że wszelkie dane osobowe oraz dane tele-adresowe uzyskiwane w trakcie  konkursu, będą wykorzystywane wyłącznie w celach konkursowych i nie będą sprzedawane lub udostępniane żadnym innym podmiotom lub osobom fizycznym zgodnie z RODO


XIII Ogólnopolski Konkurs Historyczny na Apel Poległych


Apel poległych „Bohaterscy Synowie i Córy Powstań Śląskich.”

2019 rok – rokiem Powstań Śląskich

Cud nad Wisłą uratował Polskę od zguby, cud nad Odrą dał Polsce Śląsk. Cudu nad Wisłą i cudu nad Odrą nie stworzył żaden dyktator, żaden mocarz, który wziął odpowiedzialność za losy narodu, ale duch narodu, jego solidarność narodowa, duch obywateli i poczucie odpowiedzialności każdego obywatela.”

Wojciech Korfanty


Autor: Filip Celoch

Uczeń II klasy LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Krakowie
Opiekun pracy: Nauczyciel historii Wojciech Hausner



W hołdzie Wielkim Polakom, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na heroicznych, najpiękniejszych kartach w dziejach naszego narodu. Zbrojny zryw Ślązaków sprzed 100 laty wsparty przez społeczeństwo całego kraju stał się głośnym wołaniem, że Śląsk za wszelką cenę - także krwi - pragnie po 600 latach wrócić do Macierzy. Lud Śląski czuwał bowiem z bronią gotową do strzału, by bić się o swoje prawa i terytoria.

Rodacy! Żołnierze, Kombatanci i Weterani walk o niepodległość, wiarę, demokrację, suwerenność i sprawiedliwe granice Rzeczypospolitej! Mieszkańcy gminy Radziechowy - Wieprz!
Wdzięczni za Naszą Wolną, Suwerenną, Niepodległą stajemy do uroczystego Apelu na Zaduszkach Narodowych na Górze Matysce, aby w Roku Powstań Śląskich przywołać pamięć, ofiarność i męczeństwo wielkich Polaków i Polek, którzy z wielką odwagą podjęli się walk zbrojnych o wyzwolenie Śląska spod niemieckiego panowania.
Przywołajmy Tych Najodważniejszych z Odważnych, do końca posłusznych i wiernych prawom Polaków i swojej Małej Ojczyzny. W imię najświętszych wartości: Bóg. Honor. Ojczyzna. poświadczyli, że Jeszcze Polska nie zginęła!

Z Panteonu Zasłużonych Was wzywam.

Stańcie do Apelu! Chwała wielkim Rodakom!

Wzywam powstańców śląskich toczących krwawe boje o powrót Śląska do Macierzy. Przywołuję żołnierzy z szeregów powstań śląskich - poległych, zamordowanych, zmarłych z ran i zaginionych w długiej, bolesnej drodze do wolnej Ojczyzny, która dziś oddaje Wam cześć za wierność przysiędze żołnierskiej.

Stańcie do Apelu! Chwała bohaterom!

Wzywam ofiary krwawej masakry robotników kopalni w Mysłowicach, żołnierzy POW i Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych pod dow. Józefa Grzegorzka, bohaterów walk z powiatów: pszczyńskiego, rybnickiego, tarnogórskiego, katowickiego z I powstania śląskiego pod dowództwem Stanisława Krzyżowskiego, Jana Wyglendę, Teodora Kulika, Mikołaja Witczaka, Jana Zajera, Alfonsa Zgrzebnioka.

Stańcie do Apelu! Chwała ofiarnym bohaterom!

Was wzywam, udręczonych wyzyskiem, gnębionych niemieckim terrorem, bezimiennych i znanych mieszkańców Górnego Śląska oraz ochotników wielkich czynów powstańczych. Przywołuję księży i kapelanów, którzy nie opuścili wiernych i nieśli im posługę duchową oraz nadzieję, że Śląsk będzie należał do Polski.

Stańcie do Apelu! Chwała bohaterom!

Wzywam Straż Obywatelską, ofiary strajku szkolnego z 3 maja 1920 r. strajkujących górników, hutników, robotników z powiatów Górnego Śląska.

Stańcie do Apelu! Cześć ich pamięci!

Wzywam heroiczny Lud Śląski, który doprowadzony do ostateczności i bez ustanku prowokowany przez bojówki niemieckie po raz drugi sięga do broń, by bić się o swoje słuszne i należne prawa. Bohaterskie ich czyny nadal pozostają w naszej pamięci, a wśród nich mieszkańców Czułowa i Tych: Augustyna Rozkosznego, Franciszka Mroza, Ludwika Lacha.

Stańcie do Apelu! Chwała bohaterom!

Was wołam, odważni śpiewacy Ziemi Bytomskiej dodający otuchy walczącym powstańcom. Swoim patriotycznym Hymnem Śląskim Feliksa Nowowiejskiego przysłużyli się Ślązakom wspomagając śpiewem walczący lud Śląska.

Stańcie do Apelu! Chwała bohaterom!

Do Was wołam! Organizatorzy i strajkujący Ślązacy w liczbie 190 tys. Po przegranym nieuczciwym plebiscycie. Wzywam obrońców Góry św. Anny i dowódców skutecznego, trzeciego największego zrywu powstańczego Ślązaków w XX wieku! To ich ofiarność i determinacja sprawiły, że Polacy wywalczyli jedną trzecią spornego, bogatego terytorium naszego Górnego Śląska.

Stańcie do Apelu! Cześć ich pamięci!

Przywołuję oficerów – dowódców Grupy Wschód, Północ, Południe, Środek z III Powstania Śląskiego. Wzywam śp. Wojciecha Korfantego, Alojzego Nowaka, Józefa Jeziorskiego, Wincentego Mendoszewskiego, Karola Gajdzika, Alojzego Segeta, Fryderyka Szendzielorza, Stanisława Baczyńskiego, Karola Grzesika, Walentego Fojkisa, Janusza Wężyka, Dobiesława Damięckiego, Tadeusza Puszczyńskiego, Bronisława Sikorskiego oraz dowódcę ks. kpt. Jana Brandysa.

Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!

Was wzywam, wielkie Polki, polskie matki. W Was była polskość, mowa ojczysta i wiara przodków naszych. Wzywam Was, polskie dzieci , którym odebrano dom rodzinny, rodziny Wasze, dzieciństwo Wasze i ból Wasz niezmierzony.

Wzywam Was do Apelu! Cześć ich pamięci!

Do Was zwracam się, kobiety - żołnierze, bohaterskie Córy Powstań Śląskich! Was wzywam, śp. Agnieszkę Otrębę, Irenę Dubiską, Halinę Wojciechowską, Leopoldynę Stawecką, Teresę Mandrysz-Dzidę… Chlubnie zapisały się na kartach heroicznej historii dumnego Śląska.

Stańcie do Apelu! Cześć ich pamięci!

Do was zwracam się, Potomni! Zachowajmy w sercach pamięć o życiu, ideałach i ofierze złożonej za wolność Ojczyzny i integralność Śląska z Macierzą. Pamiętajmy, że bój o Śląsk zawdzięczamy zarówno wielu znanym, jak i licznym bezimiennym bohaterom.

Chwała wielkim Polakom! Cześć ich pamięci! Ku chwale Ojczyzny!